• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Pałac Potockich w Liwadii na Krymie

Początki założenia zespołu parkowo-pałacowego sięgają 1834. Wtedy to polski magnat Leon Potocki na zakupionym przez siebie terenie zbudował niewielką rezydencję, kaplicę katolicką i park. W 1860 posiadłość została przejęta przez cara Rosji Aleksandra II Romanowa.


Z jego polecenia Hipolit Monigetti przebudował dom Potockich na pałac, dostosował architekturę kaplicy katolickiej do prawosławnych wymogów i wybudował Mały Pałac, który dziś już nie istnieje. Powstała wówczas także oranżeria. W 1895park Potockich został odnowiony i znacznie powiększony.

 

W 1910 - 1911, na polecenie cara Mikołaja II Romanowa, stary pałac został rozebrany, a architekt Nikołaj Krasnow wybudował, nowy, większy i bardziej reprezentacyjny neorenesansowy pałac, zwany Białym lub Wielkim. Co charakterystyczne zbudowany został z białego górnokredowego wapienia przywiezionego z Inkermanu, fasady i wnętrza ma wykończone białym marmurem karraryjskim oraz białymi stiukami, czemu pałac zawdzięcza swą nazwę. Obok pałacu powstał tzw. "dworek włoski", który bogato przyozdobiono marmurem. Krasnow dobudował do świątyni Potockich również zachodnią część, przez co pierwotna kaplica została znacznie powiększona. W następnych latach powstało w kompleksie kilka budynków gospodarczych oraz rezydencji dworzan. Pałac w Liwadii był bardzo lubiany przez rosyjskich carów. W 1894 właśnie tu zmarł car Aleksander III Romanow.


Po rewolucji bolszewickiej i ostatecznym upadku władzy białych pałac został upaństwowiony. W latach 1925 - 1974, z krótkimi przerwami w całym kompleksie mieściło się sanatorium. Od 16 lipca 1974 w Wielkim Pałacu mieści się muzeum, początkowo poświęcone głównie konferencji Jałtańskiej (podczas jej trwania w liwadyjskim pałacu rezydował prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin D. Roosevelt), a obecnie także rodzinie carskiej Mikołaja II. Wyposażenie ruchome z czasów carskich nie zachowało się. W parku pałacowym znajdują się liczne cenne okazy drzew, m.in. mamutowców, ale sam park bardzo zaniedbany.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester noclegi | noclegi nad jeziorem | zgazowanie | lifting szyi | lipoliza
stat4u