• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Odessa - miasto nad Morzem Czarnym
Zdjęcie wykorzystane w oparciu o licencję Creative Commons (BY)

Odessa to miasto położone na południu Ukrainy, nad Morzem Czarnym. Jest największym portem Ukrainy. Ilość słonecznych dni w roku przekracza tu 290. Odessa to magiczne miejsce z secesyjnymi kamienicami, urokliwymi bulwarami i kosmopolitycznym portem. Łączą się tu kultury: ukraińska, rosyjska, żydowska, rumuńska, grecka oraz bułgarska.


Warte zobaczenia: 


Filharmonia Miejska – budowa została zakończona w 1898 roku, a od 1924 roku gmach mieści odesską filharmonię. Architektonicznym kształtem przypomina Pałac Dożów w Wenecji. Przedsionek jest udekorowany sześcioma płytami ilustrującymi historię światowego handlu. Budynek ma powierzchnię 910 metrów kwadratowych. Wnętrze budynku wyłożone jest ciemnym cedrem libańskim, a futryny okien – marmurem z Carrary.


Latarnia morska Woroncowa – oznacza wejście do portu w Odessie. Nazwana na cześć dawnego gubernatora. Liczy ponad 7 metrów wysokości.


Odeskie katakumby – to niezapomniana wędrówka z dreszczykiem emocji. Sieć podziemnych tuneli, korytarzy i wyrobisk, rozciągających się pod Odessą, przekracza 2500 km. Katakumby zaczęły powstawać w XIX wieku, podczas żywiołowego rozwoju miasta, które potrzebowało kamienia budowlanego. Wydobycie zaczęło jednak zagrażać budowlom na powierzchni, więc zaprzestano tego w drugiej połowie XIX wieku.


Pałac Woroncowów – został zbudowany w 1830 roku na polecenie generała-gubernatora Michaiła Woroncowa. Oprócz rodziny gubernatora, pałac był siedzibą szkoły inżynierskiej, lokalnej rady delegatów robotniczych i marynarskich, a także domem pionierów. W 1994 roku kompleks wzbogacono o fontannę „Dzień i noc” autorstwa Michaiła Rewy.


Schody Potiomkinowskie – to gigantyczny symbol wejścia do miasta. Zostały zbudowane ze względu na wysokie położenie miasta względem portu. Najpierw znane były pod nazwą „Gigantycznych schodów”, następnie „Schodów przymorskich” i „Ryszeliowskich”, później „Bulwarowych”. Obecną nazwę zawdzięczają 50 rocznicy buntu na pancerniku Potiomkin. Na szczycie schodów znajduje się pomnik z brązu pierwszego gubernatora Odessy – ks. Richelieu.
Teatr Opery i Baletu – najstarszy teatr miasta. Pierwszy gmach wybudowano w 1810 roku, ale spłonął w pożarze w 1873 roku. Nowy budynek otwarto w 1887 roku. W 1925 roku znów nastąpił pożar i dodatkowo budynek ucierpiał podczas II wojny światowej, jednak po renowacji oddano go do użytku w 1960 roku. Obok Schodów Potiomkinowskich to najbardziej rozpoznawalny budynek Odessy.
Pałac Beliny-Brzozowskiego w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego – wybudowany w XIX wieku i służył początkowo za miejsce, przez które eksportowano zboże. Pałac był wzorowany na angielskich zamkach. Na elewacji zbudowano wieloboczne baszty i smukłe wieżyczki z krenelażem.


Dom Mickiewicza – miejsce pobytu Adama Mickiewicza podczas zesłania w 1825 roku.


Pałac Olgi Potockiej w Odessie – obecnie Muzeum Sztuki w stylu klasycyzmu.


Katedra Wniebowzięcia NMP w Odessie – świątynia rzymskokatolicka zbudowana w 1847 roku.


Synagoga Brodzka – zwana też Główną lub Starą. To żydowska bożnica z XIX wieku – jedyna zachowana synagoga w mieście. Jej nazwa pochodzi od pierwszego kantora i rabina, który nią zarządzał. Synagoga ta to dwukondygnacyjny gmach o półokrągłych oknach, zbudowany w stylu florencko – romańskim.


Sobór Spaso-Preobrażeński – to największa cerkiew prawosławna Odessy, poświęcona w 1808 roku. 

Ukraina słynie z pięknych krajobrazów i urokliwych miasteczek. Jest to miejsce, w którym z pewnością każdy wypocznie. Aby zaplanować ciekawy urlop na Ukrainie, wejdź i zobacz: Wczasy na Krymie 2012

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester noclegi | noclegi nad jeziorem | zgazowanie | lifting szyi | lipoliza
stat4u